menu

Blog

  • Autor
  • Piotr Janczarek
07
listopad
2020
10:26

Stało się to co zapowiadano od 2013 r. Sejm przegłosował zmiany w zakresie opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki. Od 2021 r. spółka komandytowa najpierw zapłaci CIT, a następnie jej wspólnicy zapłacą PIT od dochodu z tytułu zysku przypadającego na ich rzecz. Czy można zneutralizować lub uniknąć skutków wprowadzanych zmian? Uważam, że tak!

Na czym konkretnie polegają zmiany?

Aktualnie komandytariusze będący osobami fizycznymi opłacają wyłącznie PIT - zwykle w wysokości 19 % od uzyskanego przez spółkę i przypadającego na nich dochodu.

Po zmianach, spółka komandytowa będzie zobowiązana do zapłacenia podatku CIT od dochodu, a następnie jej wspólnicy do zapłaty podatku dochodowego. W konsekwencji powstanie podwójne opodatkowanie dochodu w spółce komandytowanej znane już ze spółek kapitałowych (spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz ze spółki komandytowo - akcyjnej.

W konsekwencji, sens istnienia spółek komandytowych, w których komandytariusze są osobami fizycznymi i zwykle wspólnikami spółki z o. o. oraz członkami jej zarządu, która jest komplementariuszem, w zasadzie stracą na znaczeniu.

Czy można się w jakiś sposób uchronić przed zmianami?

Naszym zdaniem na pewno. W celu prawidłowej zmiany struktury organizacyjnej naszych klientów, prowadzimy analizy i przedstawiamy im propozycje, które dotychczas w całości pozwolą na uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodu. Nie można jednak wykluczyć, że czasami efekt ten będzie do uzyskania jedynie w części. Z pewnością jednak, im więcej czasu pozostanie na analizę sytuacji klienta, tym lepsze rozwiązania będą możliwe do zaproponowania.

Należy jednak pamiętać, że dokonując zmian w sposób nieprzemyślany, można narazić się na zarzut dokonywania agresywnej optymalizacji podatkowej. W konsekwencji, spowoduje to brak skuteczności dokonywanych zmian pod względem podatkowym i konieczność zapłaty podwójnego podatku dochodowego.

Jeżeli mają Państwo pytania, proszę o kontakt.

Adwokat Piotr Janczarek

tel. 606 693 719

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyszukaj na blogu

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Janczarek

ul. Paderewskiego 12/2
85-075 Bydgoszcz

ul. Długa 16
00-238 Warszawa

tel. +48 606 693 719

e-mail: adwokat@janczarek.pl

Celem umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Dlaczego my?

Wierzymy, że nasz profesjonalizm jest gwarancją satysfakcji naszych Klientów. Dlatego do spraw wszystkich Klientów podchodzimy indywidualnie mając świadomość, że tylko taki sposób świadczenia usług prawnych gwarantuje w pełni realizację stawianych przed nami celów.

Projekt i wykonanie Fastlan.pl

Formularz kontaktowy


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej… Zrozumiałem