menu

Blog

  • Autor
  • Piotr Janczarek
26
czerwiec
2017
20:37

Nastał czas odbywania zwyczajnych zgromadzeń wspólników oraz zwyczajnych walnych zgromadzeń. Obligatoryjnym elementem porządku obrad jest podejmowanie uchwał w przedmiocie udzielenia absolutoriów członkom organów spółek. W toku tej procedury dochodzi jednak do poważnych uchybień.

Co zrobić, aby ich uniknąć?

Najlepiej skrupulatnie analizować przepisy prawa i stosować najprostsze rozwiązania. Poniższe uwagi dotyczą spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, ale w przeważającej mierze mają zastosowanie również do spółek akcyjnych.

Po pierwsze, głosowanie odbywa się zawsze w przedmiocie udzielenia absolutorium. W przypadku, gdy uchwała nie uzyskuje wymaganej większości nie należy głosować uchwały w przedmiocie odmowy udzielenia absolutorium. Skutek ten następuje z chwilą, gdy nie zostaje przyjęta uchwała w przedmiocie udzielenia absolutorium.

Po drugie, należy pamiętać, że głosowanie jest tajne. Nie ma możliwości wyłączenia tajności głosowania. Wyjątkiem są spółki jednoosobowe, gdzie głosowanie tajne jest niecelowe.

Po trzecie, wspólnicy będący członkami organów spółki nie mogą brać udziału w głosowaniu w przedmiocie udzielenia sobie absolutorium, ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innego wspólnika.

Po czwarte, pełnomocnikiem nie może być pracownik spółki, ani jej członek zarządu.

Po piąte, zgromadzenie wspólników udziela absolutorium poszczególnym członkom organów. Z tego względu celowe jest głosowanie w przedmiocie absolutorium co do każdego członka organu osobno. Eliminuje to wszelkie wątpliwości proceduralne, jak np. sposób określania ilości głosów za, przeciw i wstrzymujących w przedmiocie udzielenia absolutorium poszczególnym członkom organu. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że zgodnie z treścią art. 248 § 2 ksh, wskazuje się liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą. Ewidentnie treść tego przepisu wskazuje na konieczność obejmowania odrębnymi uchwałami każdego głosowania.

Po szóste, należy pamiętać, aby protokół i uchwały (jeżeli nie są zawarte w protokole) zostały podpisane przez przewodniczącego zgromadzenia wspólników oraz osobę sporządzającą protokół.

 

Adwokat

Piotr Janczarek

Wyszukaj na blogu

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Janczarek

ul. Paderewskiego 12/2
85-075 Bydgoszcz

ul. Długa 16
00-238 Warszawa

tel. +48 606 693 719

e-mail: adwokat@janczarek.pl

Celem umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Dlaczego my?

Wierzymy, że nasz profesjonalizm jest gwarancją satysfakcji naszych Klientów. Dlatego do spraw wszystkich Klientów podchodzimy indywidualnie mając świadomość, że tylko taki sposób świadczenia usług prawnych gwarantuje w pełni realizację stawianych przed nami celów.

Projekt i wykonanie Fastlan.pl

Formularz kontaktowy


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej… Zrozumiałem