menu

Blog

  • Autor
  • Piotr Janczarek
30
październik
2016
20:53

Nowelizacją kodeksu spółek handlowych z 28 listopada 2014 r. (Ustawa o zmianie kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 4)) ustawodawca wprowadził szereg zmian - m.in. zmodyfikowano treść przepisu art. 167 § 3 ksh.

Jego poprzednia treść brzmiała „Do zgłoszenia spółki oraz zmian składu osobowego zarządu dołączyć należy złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów członków zarządu.”. Aktualnie została zastąpiona nową „Adresy członków zarządu należy dołączyć do zgłoszenia spółki oraz zmian w jej składzie osobowym, a także w przypadku każdorazowej zmiany adresu. Do chwili zgłoszenia zmiany adresu adres zgłoszony do rejestru jest adresem, na który dokonuje się doręczeń dla członka zarządu.”.

Z pozoru zasadnicza część zmiany dotyczy wyeliminowania obowiązku składania poświadczonych podpisów członków zarządu zarówno w toku rejestracji, jak i w toku dokonywania zmian w składzie osobowym zarządu spółki.

Nieco mniej dostrzegalny jest obowiązek podawania adresów członków zarządu. Jedną z przyczyn jest swoiste dublowanie tego obowiązku, zawartego również w treści przepisu art. 166 § 1 pkt 5 ksh, który statuuje nakaz wskazania tych danych.

Różnica polega jednak na konsekwencjach braku aktualizacji tegoż adresu. Przepis art. 167 § 3 ksh przewiduje bowiem, że w przypadku braku wskazania zmiany adresu przez członka zarządu, skutecznych doręczeń wobec niego dokonuje się na ostatni adres zgłoszony do rejestru. Jego treść znajduje zastosowanie również w doręczeniach w toku postępowań cywilnych.

W konsekwencji, w przypadku braku dokonania aktualizacji adresu zamieszkania przez członka zarządu w Krajowym Rejestrze Sądowym, możliwe będzie dokonanie skutecznego zastępczego doręczenia pism procesowych pomimo, że osoby te przestały zamieszkiwać pod adresem ujawnionym w rejestrze.

Następstwem braku dokonania aktualizacji adresu może być m.in. prawomocne nałożenie grzywny w postępowaniu przymuszającym lub uprawomocnienie się nakazu zapłaty lub wyroku zaocznego przeciwko członkowi zarządu spółki np. z tytułu odpowiedzialności z art. 299 § 1 ksh. Okoliczności te mogą być nieznane adresatom pism, z uwagi na zmianę adresu zamieszkania, o której jednak nie poinformowali oni Sądu rejestrowego. Ujawnienie wydania wskazanych orzeczeń może nastąpić w takiej sytuacji dopiero na etapie postępowania egzekucyjnego, gdy komornik dokona np. zajęcia rachunku bankowego.

Skutki zaniedbania obowiązku aktualizacji adresu w Krajowym Rejestrze Sądowym mogą być zatem brzemienne. W szczególności z tytułu odpowiedzialności członków zarządu na podstawie art. 299 § 1 ksh. Z tego względu tak ważne jest aktualnie, aby w Krajowym Rejestrze Sądowym ujawniony był aktualny adres zamieszkania członka zarządu. Niemożliwe będzie bowiem podejmowanie działań zmierzających do ponownego doręczenia korespondencji sądowej na właściwy adres zamieszkania.

 

Adwokat

Piotr Janczarek

Wyszukaj na blogu

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Janczarek

ul. Paderewskiego 12/2
85-075 Bydgoszcz

ul. Długa 16
00-238 Warszawa

tel. +48 606 693 719

e-mail: adwokat@janczarek.pl

Celem umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Dlaczego my?

Wierzymy, że nasz profesjonalizm jest gwarancją satysfakcji naszych Klientów. Dlatego do spraw wszystkich Klientów podchodzimy indywidualnie mając świadomość, że tylko taki sposób świadczenia usług prawnych gwarantuje w pełni realizację stawianych przed nami celów.

Projekt i wykonanie Fastlan.pl

Formularz kontaktowy


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej… Zrozumiałem