menu

Aktualności

21
styczeń
2020
21:02

Inwestycje budowlane mają to do siebie, że oprócz robót objętych projektem realizowane są również inne prace. Czy zatem wykonawca lub podwykonawca mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za zrealizowane roboty?

Aktualnie najczęściej za roboty budowlane przewidziane w umowie jest wynagrodzenie ryczałtowe. Ewentualne dodatkowe prace inwestorzy lub generalni wykonawcy określają mianem robót zamiennych, towarzyszących lub po prostu objętych wynagrodzeniem ryczałtowym. Czasami taka argumentacja ma sens, jednakże zazwyczaj zmierza ona do uniknięcia zapłaty wykonawcy lub podwykonawcy za zrealizowane roboty.

Wykonawca lub podwykonawca w ramach ceny ryczałtowej zobowiązuje się do wykonania robót budowlanych zgodnych z projektem za określone wynagrodzenie. Jeżeli jednak projekt, a tym samym zakres robót uległ zmianie, ewentualnie projekt został nieprawidłowo wykonany lub po prostu zlecono dodatkowe roboty, wykonawca lub podwykonawca mają prawo do żądania dodatkowego wynagrodzenia za zrealizowane roboty.

Oczywiście każdy prawnik stwierdzi, że najłatwiej zabezpieczyć zapłatę tych robót w czasie realizacji robót, ale aby możliwe było osiągnięcie tego rezultatu konieczna jest współpraca z radcą prawnym lub adwokatem biegłym w sprawach budowlanych. W innych sytuacjach zazwyczaj wykonawca lub podwykonawca zwraca się do kancelarii prawnej i zleca prowadzenie sprawy już po wykonaniu robót. Powoduje to konieczność oczekiwania na koniec procesu sądowego przed uzyskaniem wynagrodzenia, co niejednokrotnie trwa dłużej niż rok. Częstokroć również mają oni wątpliwość co do możliwości uzyskania dodatkowego wynagrodzenia.

W celu rozwiania takich wątpliwości prosimy o kontakt.

Adwokat

Piotr Janczarek

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. +48 606 693 719

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Janczarek

ul. Paderewskiego 12/2
85-075 Bydgoszcz

ul. Długa 16
00-238 Warszawa

tel. +48 606 693 719

e-mail: adwokat@janczarek.pl

Celem umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Dlaczego my?

Wierzymy, że nasz profesjonalizm jest gwarancją satysfakcji naszych Klientów. Dlatego do spraw wszystkich Klientów podchodzimy indywidualnie mając świadomość, że tylko taki sposób świadczenia usług prawnych gwarantuje w pełni realizację stawianych przed nami celów.

Projekt i wykonanie Fastlan.pl

Formularz kontaktowy


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej… Zrozumiałem