menu

Aktualności

05
październik
2019
11:28

Aktualnie gwarancje należytego wykonania zobowiązania (inaczej: gwarancje należytego wykonania robót budowlanych lub kaucje gwarancyjne) wnosi się w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Nadal możliwe jest jednak wniesienie ich w formie pieniężnej. Problemem często jest jednak odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Wtedy przedsiębiorcy z branży budowlanej zadają pytanie, jakie jest prawo w tym zakresie i kto odpowiada za jej zwrot - inwestor, generalny wykonawca, podwykonawca, czy może wszyscy łącznie? Co się stanie w przypadku upadłości kontrahenta, któremu wpłacono gwarancję należytego wykonania zobowiązania?

W polskim prawie ustanowiono zabezpieczenie dla podwykonawców polegające na ustanowieniu solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia przez wszystkie podmioty zlecające lub podzlecające wykonanie robót budowlanych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy. Mechanizm ten najlepiej ilustruje przykład potencjalnej konfiguracji podmiotów zaangażowanych w realizację robót budowlanych:

1. Inwestor -> 2. Generalny wykonawca -> 3. Podwykonawca -> 4. Dalszy Podwykonawca

W konsekwencji, w przypadku dopełnienia procedury zgłoszenia podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy, za zapłatę wynagrodzenia wobec podmiotu nr 3 odpowiadają podmioty nr 1 i 2, a w przypadku podmiotu nr 4 za zapłatę wynagrodzenia odpowiadają podmioty nr 1, 2 i 3.

W przypadku zwrotu gwarancji należytego wykonania zobowiązania (gwarancji wykonania robót budowlanych lub kaucji gwarancyjnej) zastosowanie mogą mieć analogiczne zasady. Nie zawsze jednak tak jest. Podstawowym kryterium decydującym o podmiotach odpowiedzialnych za zwrot tych środków pieniężnych jest określenie czy do podmiotu wpłacono odrębne świadczenie tj. gwarancję należytego wykonania zobowiązania, zazwyczaj określaną wtedy jako kaucja gwarancyjna, czy też podmiot nr 1, 2 lub 3 wyłącznie zatrzymał część wynagrodzenia podmiotu odpowiednio nr 2, 3 lub 4. W pierwszej sytuacji, roszczenie o zwrot wynagrodzenia przysługuje wyłącznie do podmiotu, któremu wpłacono środki pieniężne. W drugim przypadku, po zrealizowaniu przesłanek wskazanych w umowie, podmiot zatrzymujący część wynagrodzenia podwykonawcy, jest zobowiązany je zwrócić. Jeżeli pomimo spełnienia przesłanek umownych podmiot zatrzymujący wynagrodzenie tego nie zrobi, to odpowiadają również pozostałe podmioty korzystające choćby pośrednio z realizacji tych robót, z inwestorem włącznie.

Określenie, która z wyżej wymienionych sytuacji ma miejsce, wymaga analizy umowy stron, protokołów przerobowych i faktur.

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu.

Adwokat

Piotr Janczarek

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Janczarek

ul. Paderewskiego 12/2
85-075 Bydgoszcz

ul. Długa 16
00-238 Warszawa

tel. +48 606 693 719

e-mail: adwokat@janczarek.pl

Celem umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Dlaczego my?

Wierzymy, że nasz profesjonalizm jest gwarancją satysfakcji naszych Klientów. Dlatego do spraw wszystkich Klientów podchodzimy indywidualnie mając świadomość, że tylko taki sposób świadczenia usług prawnych gwarantuje w pełni realizację stawianych przed nami celów.

Projekt i wykonanie Fastlan.pl

Formularz kontaktowy


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej… Zrozumiałem