menu

Aktualności

07
październik
2016
18:55

Klienci często pytają mnie w jaki sposób mają udowodnić treści wypowiedziane tylko w ich obecności. Niekiedy pada pytanie o dowód z nagrania lub inaczej z podsłuchu. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.

Wprawdzie w procedurze cywilnej brak jest zakazu prowadzenia dowodu z podsłuchów, niemniej jednak dopuszczenie takiego dowodu bardzo często zależy od składu sądu rozpoznającego sprawę. Zasadniczo, stoję na stanowisku, że skoro dowód ten nie jest zakazany, to powinien być dopuszczany w sądach. Oczywiście w pewnych sytuacjach taki dowód z różnych przyczyn należy uznać za niedopuszczalny, choćby gdy treść nagrania jest pozyskana nielegalnie lub zmanipulowana np. poprzez atakowanie nagrywanego rozmówcy, udostępnienie wyłącznie fragmentu rozmowy, dokonanie montażu nagrania. Inną przyczyną niedopuszczalności nagrań jest przekroczenie prawa do prywatności zagwarantowanego w Konstytucji. Pamiętać jednak należy, że zasada ta nie ma charakteru absolutnego. Może ją ograniczyć także inna zasada ujęta w Konstytucji tj. prawo do sprawiedliwego procesu. Sąd każdorazowo musi dokonać oceny, która z zasad powinna znaleźć zastosowanie. Ostatni trend w orzecznictwie Sądu Najwyższego zdaje się jednak skłaniać w stronę coraz większego liberalizmu w dopuszczaniu nagrań (podsłuchów) jako dowodów w toku postępowań cywilnych.

 

Adwokat

Piotr Janczarek

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Piotr Janczarek

ul. Paderewskiego 12/2
85-075 Bydgoszcz

ul. Długa 16
00-238 Warszawa

tel. +48 606 693 719

e-mail: adwokat@janczarek.pl

Celem umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Dlaczego my?

Wierzymy, że nasz profesjonalizm jest gwarancją satysfakcji naszych Klientów. Dlatego do spraw wszystkich Klientów podchodzimy indywidualnie mając świadomość, że tylko taki sposób świadczenia usług prawnych gwarantuje w pełni realizację stawianych przed nami celów.

Projekt i wykonanie Fastlan.pl

Formularz kontaktowy


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej… Zrozumiałem